Élménybeszámoló a debreceni állatkertben tett látogatásunkról
2007.04.21. 08:26
2007. április 9.-én (húsvétkor) látogatást tettünk a debreceni Nagyerdei Kultúrpark állatkertjében. Hosszú sorok cikáztak, több százan voltak kiváncsiak a park állataira és növényeire.
Elsőként a vízilovakkal találkoztunk.Éppen az ebédet fogyasztották, hatalmas fogaikkal aprították a gyümölcsöket, zöldségeket.

Majd egy nagyon vidám társaság következett. A kapucnis vagy más néven csuklyásmajmok. Nagy csapatban tornásztak a köteleken, fogócskáztak a répakarikákért. Nagyon mulatságosak voltak.A fejükön lévő egyedi "hajviselet" nagyon különlegessé teszi őket.

Az emu hatalmas kifutót birtokol.

Utunk a hóbagoly felé vezetett, aki magányosan szundikált a számára kialakított bagolyvárban.

Az ezüstarcú szarvcsőrű madár Afrika lakója. Fészkelése különösen érdekes: a tojó beköltözik egy faodúba, a hím pedig egyszerűen befalazza párját, csak egy keskeny rést hagy, amelyen keresztül a kikelő fiókákat és a tojót táplálja.

Kerti sétánk következő állomása a gólyák, pelikánok szállása volt. A legérdekesebb számomra a mintegy 150 centiméteres nyerges gólya volt, mely a világ egyik legnagyobb gólyája.

nyerges gólya fehér gólya pelikán(rózsás gödény)
A papagájok már messziről felhívták magukra a figyelmet hangos "kurjantásaikkal". Gyönyörű ékszerei a parknak, tollazatuk, örökmozgóságuk vonzzák a látogatók figyelmét. A szivárványlóri az egyik legdíszesebb, legpompásabb papagájok egyike.

De gyönyörűek voltak a pennant papagájok és a nagy arapapagájok is. Nagyon érdekes volt a barátpapagájok lakosztálya. Saját maguk készítették a fészkeiket a hátsó falra. A sok felpakolt faágacskák között láthatóak voltak a bebúvónyílások. Az egész egy nagy papagájvárra hasonlított. Művészi hatás tárult a látogatók szeme elé.

pennantpapagáj arapapagáj barátpapagáj
A "Kacsa-tó" szintén nagy látványosság! Itt számos színpompás réce mellett az Eurázsiai vörös ásólúd is látható. Sok szép hazai, ritka faj úszkált közöttük, ilyen például a karolinai réce, amelynek eredeti élőhelye Észak-Amerika, ám ma már a világ számos pontján előfordul. Fákon fészkel, a fiókák kikelésük után azonnal kiugranak a fészekből és anyjuk vezetésével a vízhez vonulnak.De láttunk csodálatos tollruhájú mandarinrécét is.
Kacsa-tó

mandarin karolin vörös ásólúd
Az Afrika házban további színpompás tollú madarakban gyönyörködhettünk. Egy nagy csapatban flamingók pihentek egylábon állva.

Nagyon érdekes volt a sisakos kazuár látványa. Valamiféle ősi madárra emlékeztetett. Még nem találkoztam ehhez hasonló madárral eddig. Testalkata, tollazata, lábai leginkább az emuéhoz hasonlítanak.Észak-Ausztrália és Új-Guinea lakója. A kazuárok rendkívül agresszív állatok, nem csak egymásra, hanem gondozójukra is komoly veszélyt jelenthetnek. A sisakos kazuár fejdísze azért alakult ki, hogy védje a fejét amikor a sűrű, szúrós növényzetben nyakát előretartva szalad.

A strucc a zebrák és antilopok között található, éppúgy, mint a természet világában.A strucc igen gyorsan fut, menekülés közben 3-3,5métereseket lép, miközben 50 km/órás sebességet is elérheti. A struccot ma már bőréért, húsáért sokfelé tenyésztik a világban, így Magyarországon is. A koronás daru számomra a legszebb darvak egyike. Aranyszínű fejkoronája elegánssá teszi a megjelenését.

strucc zebra jávorantilop koronás daru
Az állatkert legmagasabb lakói a zsiráfok voltak. Tágas kifutójukban békésen eszegették a faágak leveleit.

A nagymacskák felé találkoztunk a galambok ketrecével. A kacagógérlék különös hangja már messzebbről a fülembe csengett. A formájukról híres debreceni pergős galambok látványa külön élménnyel ért fel.

kacagó gerle
A nagymacskák nagy, tágas kifutója már magával ragadó volt. Az oroszlánok békésen pihentek egymás mellett a kifutójukban található dombon. A szibériai tigris már türelmetlelnül várta az uzsonnáját, miközben föl-le járkált a nagy kifutó üvegfalánál. A kis leopárd a saját farkát kergetve vicsorgott ránk. Ö szeptemberben született az állatkerben. Láttunk még két aprócska kis oroszlánt is, de hozzájuk csak egy kisebb üvegfalon lehetett bekukucskálni.
  
szibériai tigris oroszlán leopárd
Nagyjából a Kultúrpark közepére esik az állatkert régi, felújításra váró területe, ahol nem egy állatfaj még hagyományos ketrecekben lakik. Itt láttuk a vörös és ezüst rókákat, az orrmányos medvéket, a mosómedvéket és a tarajos sült.
  
tarajos sül orrmányos m. mosómedve
Két hatalmas örvös medve is gyönyörködtette a látogatók szemét, akik békésen aludtak a szemüket is betakarva a mancsukkal.

A sörényes juhok között láthattunk vagy 10 kis csemetét, akik szívesen fogadták a lelkes nézőktől a Zoo csemegét.

Az állatkertben nem csupán a távoli tájak ritkaságaival, hanem a hazai fajokkal és az őshonos magyar háziállatokkal is megismerkedhetnekaz érdeklődők. Ma a magyar parlagi lúdfajtáknak két változata ismert, a sima tollú és a fodros tollú változat, mint díszmadár egyre elterjedtebb Nyugat-Európában.A Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrumának köszönhető, hogy e fajta tisztavérű állománya nagy számban fennmaradhatott. Mangalicát és magyar szürke marhát is láthattunk.

magyar lúd szürke marha mangalicamalacok
Az állatsímogatóban nagyon nagy élmény volt megsimítani a kiskecskéket, bárányokat, és a pónilovat.

A lámát őshazájában, Dél-Amerikában több fajtában tenyésztik. Leginkább teherhordásra, ritkábban lovaglásra használják. Az Andok indiánjai minden porcikáját felhasználják: bőréből ruhát, zsírjából faggyút kérszítenek, húsát fogyasztják, trágyájából pedig tüzelő lesz. A láma védekezésül félig emésztett gyomortartalmával leköpi valós vagy vélt támadóját – ez bizony állatkertekben is előfordulhat, de szerencsére velünk nem sokat foglalkoztak.

A Trópusok háza következett. Itt csodálatos növényvilágban gyönyörködhettünk. A növények mellett azonban láthattunk egy krokodilt egy hatalmas terráriumban, valamint leguánt, különféle díszes gyíkokat, levelibékát, siklókígyókat, óriáskígyót, és teknősbékákat.

leguán
Majd úrja egy kisebb madárparadicsomhoz érkeztünk. Elkápráztatott az aranyfácán és a pávák látványa. Alig bírtam tovább sétálni, annyira vonzott szépségük. De az Uhu és az eredei fülesbagoly is jópofa volt.

aranyfácán páva fülesbagoly
Aranyos erszényeseket is láthattunk.

A kijárathoz közeledve csodálkoztunk rá a ragadozómadarak éles szemére, és gyönyörű tollrhájára. Megnéztük a szirti sast, mely Magyarországon csak Debrecenben látható, de gyönyörködhettünk még néhány sólyomban, hollóban, egerészölyvben és barna réti héjjában is.
sziri sas sólyom holló
És szomorú szívvel vettünk búcsút az állatkert lakóitól, akik körül ugyan még több száz ember csoportosult, de a mi látagatásunk véget ért. Remélem, hogy még máskor is eljutunk erre a szép helyre.
Szerk.
|